FEL

Co takhle už na škole začít pracovat na projektu, který má skutečně smysl a může výrazně zlepšit kvalitu života nemocných? To u nás není žádné sci-fi.

Víc hlav víc ví. Spolu s akademickými pracovníky, vědci z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice pracují naši studenti na výzkumu včasného zachycení rozvoje Parkinsonovy choroby pomocí hlasu u lidí trpících poruchou chování v REM spánku. Právě tito lidé jsou ve vysokém riziku rozvoje neurodegenerativních onemocnění, mezi které Parkinsonova choroba patří. V současnosti dokážeme léčbou pouze mírnit její příznaky, ale až budeme umět nemoc vyléčit, bude zásadní začít s terapií co nejrychleji. Když totiž pacienti přicházejí s prvními příznaky onemocnění v podobě poruch hybnosti, mívají už nenávratně zničeno značné množství příslušných mozkových buněk. I kdyby již byla léčba dostupná, bylo by na ni v takovém okamžiku pozdě. Našemu týmu se vloni poprvé podařilo prokázat, že lidé trpící poruchou chování v REM spánku mají současně charakteristické poruchy řeči, které se později objevují u lidí postižených Parkinsonovou nemocí. Teď se tým zaměřuje na to, jaké změny v hlasovém projevu jsou spolehlivým znakem velmi rané diagnózy a jak se tyto změny mění v čase.

Avšak cesta k dokonalé diagnostice je ještě dlouhá a ruku k dílu můžeš přiložit i ty.

Mimochodem, takový projekt u nás rozhodně nepatří k ojedinělým. Bude jenom na tobě, do čeho se zapojíš nebo jestli přijdeš s nějakým vlastním nápadem. Dveře možností jsou u nás vždycky otevřené.

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon