foto_beton_FSv_IMG_3858

Každému je jasné, že se dnešní stavby se bez betonu prostě neobejdou. Na Fakultě stavební ČVUT v Praze vyvinuli nerozbitný beton. A i když je to jeden z nejoblíbenějších materiálů, pořád má několik slabin – třeba malou odolnost při zatížení „rychlým rázem“. To znamená, že se nedoporučuje do něj střílet, odpalovat u něj trhaviny, nebo do něj ve vysoké rychlosti najíždět nákladními auty. Tedy, až dodneška.

Tým experimentálního centra Fakulty stavební ČVUT totiž vyvinul speciální materiál, který jen tak něco nerozhodí, nebo spíš nerozbije. Jeho přesný název by měl znít ultravysokopevnostní vlákny vyztužený cementový kompozit. Ale to není zdaleka tak sexy jako „nerozbitný beton“ – což je přesně to, co to je.

Faktickým složením je sice od betonu docela daleko, ale právě díky použitým materiálům má přibližně 4krát větší tlakovou pevnost, 10krát větší tahovou pevnost a dokonce 100krát vyšší lomovou energii!

A co se z něj dá postavit? Třeba fasády pro ohrožené budovy, bariéry chránící mostní pilíře před nárazem vozidla, obranné vojenské konstrukce nebo třeba odpadkové koše, které odolají i výbuchu nástražné nálože.

Taky se s ním dá slušně ušetřit. Kromě toho, že je asi 20krát levnější než stejně odolný ocelový pancéřový plech, nehrozí u něj, že ho nějaký filuta odveze třeba do sběru.

 

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon