20140926_003_VIC-Ryszawy

Školní rok už je v plném proudu, to ale neznamená, že je konec zábavy. Už potřetí proběhne na půdě ČVUT vědecko-technická popularizační akce s názvem Noc vědců, tentokrát 30. září v době od 17 do 23 hodin. V rámci letošního tématu „Bezpečnost“ se mohou návštěvníci z řad široké veřejnosti seznámit se zajímavými projekty z dílen fakult ČVUT v Praze. A že se bude na co dívat! V dejvickém kampusu se představí Fakulta elektrotechnická, Fakulta strojní, Fakulta stavební, Fakulta dopravní a Fakulta informačních technologií, přístupná ale bude i Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská v Břehové ulici na Praze 1. Všem návštěvníkům tak nabídneme jedinečnou příležitost nahlédnout do prostor, které za normálních okolností nejsou veřejnosti přístupné.

Na co všechno že se teda můžeš těšit? Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská nabídne v srdci Prahy každoročně úspěšné exkurze s názvem Spoutání energie hvězd v pozemských podmínkách. Dozvíš se, co je termojaderná fúze, co je tokamak, a co je tokamak Golem. Novinkou v programu budou přednášky na tři témata: S radioaktivitou v jedné domácnosti, Ionizující záření v medicíně – bezpečné či nebezpečné? a Chemická stabilita organických molekul pro přepracování vyhořelého jaderného paliva.

Fakulta elektrotechnická tě seznámí s lékařskou technikou, dozvíš se něco o fenoménu blackout a energetické gramotnosti, díky IT kouzlům deaktivuješ bombu a v laboratoři vysokého napětí uvidíš nefalšovaný blesk. Nebude chybět ani letecký simulátor, projekt studentské elektro formule nebo Banana piano.

Neméně zajímavá bude prohlídka Fakulty strojní, která si připravila dva okruhy prohlídkových tras. Hned ve vestibulu uvidíš speciální jízdní kola FESTKA společně s projektem studentské formule se spalovacím motorem. Okruhu halových laboratoří zase bude dominovat téma mechaniky a zpracování kovů, ke slovu se dostane ale i zpracovávání odpadů.

Takzvaně pod jednou střechou se budou prezentovat témata stavební, dopravní a informatické bezpečnosti. Na půdě Fakulty stavební tak nahlédneš do atraktivního prostředí Ateliéru D a stavařských odborných laboratoří, interaktivní dopravní simulátor Fakulty dopravní ti ukáže, jak náročné to je být řidičem a v neposlední řadě ti předvedeme bezpečnostní problémy spojené s používáním běžných čipových platebních karet v laboratoři Fakulty informačních technologií.

Zaujali jsme tě? Podrobný program sleduj na stránkách ČVUT na Noci vědců anebo mrkni na naši událost na Facebooku. A nezapomeň, noc plná bezpečí tě čeká 30. září na ČVUT!

 

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon