IMG_4407

Internet věcí (IoT) už je tu s námi nějaký ten pátek a pomalu začíná pronikat do těch nejmodernějších hi-tech produktů. Startup Byzance složený z absolventů ČVUT však přišel s řešením, které by pomohlo zapojit třeba i obyčejný odpadkový koš. Míří však mnohem výš.

Po dvou letech vývoje se týmu Tomáše Záruby podařilo dostat technologie zaměřené na internet věcívědeckých laboratoří do reálného světa. Jejich řešení je unikátní zejména špičkově zvládnutým propojením vývoje kompaktních koncových zařízenícloudem, komplexní standardizací a modularitou. Pokrývá jako jediné na světě celé workflow od prototypu po masovou výrobu. Představ si třeba takové chytré město (Smart City), kde jsou všech lampy, koše, semafory a další součásti připojení do sítě. K internetu ovšem nejsou tyto věci připojeny samostatně, což je poměrně složité a nákladné, ale komunikují mezi sebou navzájem a externě se připojují přes jeden či více ústředních bodů. Lze tak celou ulici osadit chytrými krabičkami, které budou ovládat lampy pouličního osvětlení, sledovat parkovací místa nebo hlídat zaplněnost odpadkových košů. Díky tomu mohou být některé logické operace mezi zařízeními prováděny přímo na místě bez nutnosti zpracování v cloudu. Je ale jen na tobě, co s Byzance postavíš.

Pokud chceš být i ty součástí technologické revoluce a spolupracovat na rozvoji internetu věcí, může se tak brzy stát. Byzance totiž v budoucnu počítá s úzkou spoluprací právě s ČVUT a fakultními středními školami. Chce postavit laboratorium, kde by studenti měli k dispozici funkční hardware a testovali své vlastní projekty. Zatím se můžeš seznámit s jejich řešením na webu www.byzance.cz.

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon