Foto_drony_FEL_CVUT_res

Pořádný letecký den se chystá na okruhu Yas MarinaAbu Dhabi. Monoposty Formule 1 tam tentokrát vystřídají letky dronů. V březnu totiž startuje prestižní soutěž Mohamed Bin Zayed International Robotics Challenge. Zúčastní se jí i robotici z Fakulty elektrotechnické ČVUT, skupina Multi-robotických systémů katedry kybernetiky.

Je to obrovská prestiž, protože do soutěže se podařilo probojovat jen několika týmům z nejlepších světových universit a celkové prize money činí úctyhodných 5 milionů dolarů. Aby dosáhli slušného umístění, musí ovšem prokázat nelehké dovednosti. První úkolem bude plně autonomní přistání na rychle jedoucím autě. Ve druhém kole pak bude roj dronů zcela samostatně vyhledávat statické i pohybující se objekty a kooperativně je přemísťovat do vyhrazené oblasti. Tyto robotické scénáře jsou motivovány úlohou autonomního doručování a sběru zásilek z internetových obchodů a humanitární a medicínské pomoci v obtížně dostupných oblastech. Právě koordinace týmů bezpilotních helikoptér je hlavní náplní výzkumu skupiny Multi-robotických systémů na ČVUT, zatímco aktivní manipulace s předměty bude řešena na partnerském pracovišti v Pensylvánii a algoritmy počítačového vidění částečně pracovníky university v britském Lincolnu a částečně vědci na ČVUT.

Aby se tým Martina Sasky na tamní prostředí dobře připravil a zvýšil tak své naděje na úspěch, odlétá už 26. února na dvoutýdenní přípravy přímo na místě. I Ty můžeš jeho putováni, přípravy a účast v soutěži online sledovat na webu nebo facebooku.

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon