_DSC1344

Studentům středních škol, které zajímá letecká technika, poskytla Fakulta strojní ČVUT v Praze prostor pro finále soutěže Wings of Future. Dvanáct tříčlenných týmů středoškoláků z českých krajů ČR soutěžilo v pátek 22. března v budově ČVUT na Karlově náměstí o nejlepší let walkalong glider.

Walkalong glider můžeme přirovnat k promyšlené vlaštovce, kterou si soutěžící předem vytvoří. Na tvaru nezáleží. Soutěžním úkolem bylo předvedení letu v určené trase v určitém čase. Závodníci šli za vlaštovkou s malou deskou, která vytvářela stoupavý proud vzduchu. Využíváním efektu svahového létání tak udržovali vlaštovku v letu požadovaným směrem.

Soutěž začala dopoledne tréninkovými lety v atriu budovy. Po náročných soubojích štafet získal první místo tým Sokoli Aero ze střední školy letecké a výpočetní techniky. Místo druhé obsadili studenti z Gymnázia PORG a na třetím stupni stanul tým Luftvafle z VOŠ-SŠ-COP ze Sezimova Ústí. Vítězové obdrželi s diplomem také finanční odměny. Dvanáct tisíc Kč za první místo, 6 tisíc za druhé a 3 tisíce za třetí místo.

Soutěž Wings of Future je více než létání. Paralelním úkolem byla vedlejší soutěž Vize letectví v roce 2040, ve které se hodnotila stručná vize na téma: Jak se bude lišit letectví v roce 2040 od dnešní doby. Autoři nejlepších prací získali zvláštní cenu poroty a odměnu tři tisíce Kč. Nejlepší hodnocení získal tým z Gymnázia PORG, další místo v pořadí obsadilo Gymnázium Chomutov a třetí místo tým z Gymnázia Václava Hraběte z Hořovic. Všichni finalisté také dostali také možnost přijetí na studium Fakulty strojní bez přijímací zkoušky. Vyhodnocením soutěže akce neskončila. Většina soutěžících ještě využila nabídku exkurze do fakultních laboratoří Ústavu letadlové techniky. Podle velkého zájmu je možné usuzovat, že se do laboratoří někteří vrátí jako vysokoškolští studenti.

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon