FOTO_ČVUT_FSV_ilu_foto_Fakulta_stavební_ČVUT

Nechtěli nechat prváky opuštěné a bez pomoci na začátku vysokoškolského studia. Tak pro ně na Fakultě stavební ČVUT vytvořili systém mentoringu, na kterém se společně podílejí studenti vyšších ročníků a pedagogové.

Představ si svůj první den na fakultě. Všude plno lidí, pedagogové, spolužáci a od každého se dozvíš nějakou informaci, která ti pomůže v následujícím boji o bakalářský titul. Bohužel takhle to teď u nás nevypadá. V letošním roce nebyla zahájena kontaktní výuka a tak všichni studenti prvních ročníky byly sami doma u počítače. Na Fakultě stavební se s tím ale vypořádali zajímavým způsobem.

S iniciativou mentoringu pro prváky přišel Ing. Petr Kavka, Ph.D., pedagog z Katedry hydromeliorací a krajinného inženýrství Fakulty stavební ČVUT, když bylo jasné, že ani studenti prvních ročníků nebudou moci na konci září minulého roku nastoupit kontaktní výuku. Od přátel slyšel o systému, který se zkouší na jiné univerzitě, a navrhl na fakultě vytvořit něco obdobného. Jak uvádí, vzpomněl si přitom na svoje studium a říkal si: „Jak já bych tu školu vystudoval, kdybych se nedozvídal věci od spolužáků…“

Mentoring se fakultě povedlo rozjet už na konci října. „Podařilo se nám vytvořit zhruba dvacet týmů ve složení akademik a student, kteří si podle typů studijních programů rozebrali do svých ´kroužků´ všechny prváky. Těm jsme ale zároveň dali možnost přecházet z jednoho ´kroužku´ do druhého, aby mohli načerpat co nejvíc potřebných informací a zjistit, co jim vyhovuje,“ vysvětluje princip systému prof. Zuzana Pešková, proděkanka pro pedagogickou činnost Fakulty stavební ČVUT, která se sama také jednoho mentorského týmu ujala.

V mentoringu nejsou zapojeni jen pedagogové, ale také studenti vyšších ročníků. Účastníci se od nich dozvídají jak důležité informace o fungování školy, tak i různá nepsaná pravidla, která jsou na fakultě zvykem. Právě mezi studenty proudí velké množství informací a díky mentoringu, mohou proudit dál.

 

 

Sdílet:
FacebookTwitterPinterestGoogle +Stumbleupon